Owca rasy Świniarka

Świniarka jest rodzimą polską, prymitywną rasą owiec występującą pierwotnie na terenie Europy Środkowej i Zachodniej. Początki tej rasy sięgają XVIII wieku. Świniarka często była krzyżowana z innymi rasami i została zmarginalizowana, niemalże wyginęła. W 1987 roku, kiedy już uznana została za zaginioną podjęto próbę jej restytucji. Wyszukano 17 szt. maciorek i 3 tryki lokalizując je w owczarni Kieleckiego Kombinatu Ogrodniczego Piekoszów, a później w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Lasocin z którego to w 2001 r. zakupiłam 30 sztuk maciorek owiec rasy Świniarka. Obecnie posiadamy dwa stada owiec rasy Świniarka – pierwsze w woj. łódzkim we wsi Krzętów gmina Wielgomłyny - stado liczy 350 szt. maciorek i 28 tryków zarodowych- drugie w woj. zachodniopomorskim we wsi Nosibądy gmina Grzmiąca – stado liczy 625 maciorek i 49 tryków. Oba stada podlegają pod Polski Związek Owczarski który to prowadzi ocenę i prace hodowlane oraz Instytut Zootechniki w Balicach zajmujący się Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich – www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl

Nasza hodowla

Gospodarstwo agro-eko turystyczne „Nad Pilicą” prowadzi hodowlę różnych gatunków zwierząt:

Owce

W gospodarstwie agro-eko turystycznym "Nad Pilicą" spotkamy spore stadko owiec. Co jakiś czas, na świat przychodzą małe przeurocze jagniątka. Owce to zwierzęta spadne i niezwykle rodzinne. Małe jagniątka są pod stałą opieką i czujnym okiem matek, które dbają by nic im się nie stało.

Barany

Barany to osobniki dumne i "nawołujące się". Stadko zwykle trzyma się razem, więc gdy tylko przywódca zdecyduje o zmianie miejsca, cała grupa podąża za nim. Wśród stada baranów zamieszkującego gospodarstwo znajdziemy jednego całkowicie czarnego osobnika! Czarny baran nie ma jednak problemów z resztą stada - jest jego częścią w pełni akceptowalną, co widać na załączonych zdjęciach.

Konie

W gospodarstwie aagro-eko turystycznym "Nad Pilicą" mieszkają także konie. Dwójka koni i jeden konik polski mają osobną zagrodę, gdzie mogą pobiegać, zarówno latem jak i zimą. Można je odwiedzić, pogłaskać, zaopiekować się nimi podczas pobytu w gospodarstwie.

Kozy

Kozy to zwierzęta niezwykle mądre i inteligentne. Kozy są miłośnikami suchego pieczywa! Młode kozy trzymają się jeszcze blisko matek, więc podchodząc do nich trzeba być ostrożnym,by ich nie spłoszyć. Jeśli chcesz "pogadać" z tymi mądrymi zwierzakami wystarczy, że przyniesiesz kawałek chleba!

Świnki

Świnki wietnamskie to ostatnia grupa zwierząt, które mieszkają w gospodarstwie agro-eko turystycznym "Nad Pilicą" w Krzętowie. Są niezwykle sympatyczne i towarzyskie. Dorosły samiec zwykle odpoczywa w czasie zimy w stogu siana, a samiczka patruluje okolicę. Wbrew powszechnej opinii, świnki są inteligetne i lubią okazywać uczucia. Głaskane przez właściciela, przymilają się niczym pies i "uśmiechają". Młode osobniki bywają nieśmiałe ale gdy już rozpoznają zapach człowieka dają się pogłaskać.

Chcesz spotkać te wszystkie przymilne zwierzaki?

Jeśli tak - odwiedź nas jak najszybciej! Chcesz poznać zwyczaje owiec? Zastanawiasz się czy kozy są mądre? A może chciałbyś spędzić jeden dzień opiekując się końmi?
Tego wszystkiego możesz spróbować u nas – gospodarstwo agro-eko turystyczne „Nad Pilicą” serdecznie zaprasza!

adres:

Krzętów, ul. Dolna 80
97-525 Wielgomłyny

telefon:

+48 44 787 19 48

mobile:

+48 502 139 503

e-mail:

nadpilica@xl.wp.pl